۳۰ مرداد ۱۳۹۶

انتخاب تجهیزات استاندارد برای آشپزخانه‌های صنعتی

تجهیزات آشپزخانه نسبت به آلودگی‌های باکتریایی بسیار حساس هستند و باید قبل از طبخ غذا، مطمئن بود که عاری از هرگونه آلودگی و باکتری‌های بیماری‌زا باشند. این مساله به‌ویژه درمورد تجهیزات آشپزخانه‌های صنعتی که سطح وسیعی از تولیدات مواد غذایی مصرفی جامعه را در برمی‌گیرد، بسیار حائز اهمیت است.

جلوگیری از مسمومیت غذا در بیشتر مواقع از طریق استریل کردن تجهیزات آشپزخانه صنعتی بلافاصله بعد از استفاده صورت می‌گیرد. اما نکته‌ بسیار مهمتر در اینجا این است که تمام تجهیزات آشپزخانه صنعتی در رستوران‌ها، کافی‌شاپ‌ها و ... باید در بالاترین درجه استاندارد قرار داشته باشند.

در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم که باید از چه تجهیزاتی برای آشپزخانه‌های صنعتی، رستوران‌ها، کافی شاپ‌ها، کترینگ‌ها و یا قصابی‌ها استفاده کرد که در هنگام استفاده عاری از هرگونه مسمومیت غذایی بوده و به راحتی پاک و استریل شوند.

 

از تجهیزاتی برای آماده‌سازی و پخت غذا استفاده کنید که به راحتی تمیز می‌شوند. در هنگام خرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی می‌بایست علاوه بر توجه به سایز استاندارد و متناسب بودن با نوع کارتان (رستوران، کیترینگ، کافی شاپ، سوپرمارکت و یا قصابی)، مطمئن شوید که جنس آن‌ها به گونه‌ای باشد که به مواد شوینده یا آب واکنش خطرناک نشان ندهد.

 

تجهیزات آماده سازی و تجهیزات پخت غذا بهتر است فلزی و یا پلاستیکی باشد. چوب به علت بافت روی آن به سختی تمیز می‌شود به همین دلیل گزینه‌ی مناسبی برای تجهیزات آشپزخانه‌های صنعتی نیست. در مقابل فلز و پلاستیک بسیار راحت ضد عفونی می‌شوند و برای استفاده در ساخت تجهیزات آماده سازی و تجهیزات پخت گزینه مناسبی هستند.

اگر از تخته چوبی یا هر وسیله چوبی دیگری استفاده می‌کنید، بهتر است ضدعفونی کننده مخصوص خود این وسایل را تهیه کنید تا مطمئن شوید به‌طور کامل تمیز شده است.

 

تجهیزات آشپزخانه‌های صنعتی بهتر است از فلزات ضدزنگ ساخته شده باشند. تجهیزاتی که از فلز ضدزنگ هستند، با اسید، چربی، روغن و گوشت خراب نمی‌شوند. ما‌بقی فلزات در طولانی مدت خراب خواهند شد و علاوه بر هزینه بیشتر، در آماده سازی و پخت غذا نیز برای شما مشکل ایجاد خواهند کرد.

 

یکی دیگر از نکاتی که آشپزخانه‌های صنعتی باید به آن توجه کنند این است که بهتر است سطحی که بر روی آن کار می‌کنند از جنس ملامین و یا فلز باشد چرا که هم به راحتی تمیز شده و هم دیرتر خراب می‌شوند.

 

استفاده از ملامین یا فلز برای روی کانتر به علت شستشوی سریع پیشنهاد می شود این دو متریال کمتر باکتری به خودشان می‌گیرند و راحت تر هم تمیز می شوند